07:02

Upadłość konsumenckaOstatnimi czasy zagłębiłam się w temat tabu dla osób fizycznych i firm. Przez przypadek podczas rodzinnych rozmów dowiedziałam się, że mój kuzyn przyjął rodzinny spadek w którym były spore długi po jego ojcu i poprzez brak funduszy na spłatę postanowił ogłosić upadłość konsumencką. Postanowiłam troszeczkę przybliżyć Wam temat, ponieważ w tych czasach coraz częściej ludzie popadają w długi i nie mają pojęcia jak się z nich wyplątać. Ile razy słyszy się, że ktoś popełnił samobójstwo z powodu zadłużeń, których nie ze swojej winy nie mógł spłacić. Dlatego proszę Was o zagłębienie się w temat, może i Wy komuś pomożecie.

 Na czym polega upadłość konsumencka?

Niektórym może wydawać się, że dzięki upadłości konsumenckiej wszystkie długi znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Wystarczy trochę poczekać i wyłożyć nieco pieniędzy… Tymczasem oddłużenie przez upadłość konsumencką wiąże się z likwidacją majątku dłużnika – całego lub jego części. Uzyskane w ten sposób środki przeznacza się na uregulowanie zobowiązań względem wierzycieli dłużnika. W zależności od wysokości majątku zadłużonego – umarza się tylko część bądź całość jego długów powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości. Postępowanie upadłościowe łączy roszczenia różnych wierzycieli i w pierwszej kolejności ma za zadanie zaspokoić ich potrzeby finansowe.Procedura zgłoszenia upadłości konsumenckiej:

1. Sporządzamy wniosek w wyżej wymienionej sprawie, który kierujemy do sądu. Znajdziemy wzory w internecie,lecz moim zdaniem najlepiej udać się z tym do specjalisty.
2. Następnie składamy gotowy wniosek do sądu, uiszczamy opłatę sądową w wysokości 30 zł.
3. Cierpliwie czekamy na rozpatrzenie sprawy,postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej albo oddala taki wniosek.
4.Na tym etapie sprawę przejmuję syndyk, który zajmuję się sporządzeniem listy wszystkich wierzycieli i ich wierzytelności, a następnie spienięża  majątek dłużnika, przez jego likwidację. Z uzyskanych kwot zaspokaja potrzeby wierzycieli.
5. Na tym etapie sąd ustala plan spłaty długu,bądź jeżeli sąd uzna, że dłużnik nie jest w stanie spłacić długu dochodzi do umorzenia.

Warto zasięgnąć pomocy profesjonalisty, by uniknąć negatywnych skutków, jakie może za sobą pociągnąć postawienie dłużnika w stan upadłości. Zachęcam do kontaktu z  kancelarią prawną. 


Na wszystkich właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Polsce jest nałożony obowiązek posiadania ubezpieczenia OC.  To właśnie dzięki niemu poszkodowani w kolizjach i wypadkach mogą liczyć na likwidację szkody finansowaną przez ubezpieczyciela.


Aby ubezpieczyciel jak najszybciej rozpatrzył wniosek o likwidację szkody należy złożyć pełną dokumentację, zawierającą:

- dane uczestników zdarzenia (imię, nazwisko, pesel) oraz numer polisy sprawcy,
- numery rejestracyjne pojazdów, które brały udział w zdarzeniu,
- oświadczenie z miejsca zdarzenia wraz ze wskazaniem sprawcy,
- zeznania świadków (jeśli są),
- ew. zdjęcia z miejsca zdarzenia,
- ew. notatka policyjna z miejsca zdarzenia

5 komentarzy:

 1. Ja mam nadzieję nigdy nie korzystać z tej opcji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiadomo, najlepiej, żeby nas to nigdy nie dotyczyło, tak jak pisze Tomasz. :) Ale w życiu są różne sytuacje. I dobrze wiedzieć, że nawet z tych trudnych i pozornie nie do przejścia - jest wyjście. Trzeba szukać pomocy i odpowiedzi. Pozdrawiam, dobrze, że poruszasz ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Upadłość konsumencka to jest idealna opcją dla ludzi, którzy chcą zacząć od nowa. Oczywiście, jest to tylko sposób na wyjście z długów, a nie ich pozbycie się. Aczkolwiek, jest to bardzo duża pomoc zaoferowana dla dłużników.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie rozwiązanie to bardzo pomocna sytuacja dla wielu dłużników w naszym kraju. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z takiego rozwiązania. Dlatego bardzo istotne jest informowanie ludzi o takim rozwiązaniu i możliwości.

  OdpowiedzUsuń
 5. To ważny temat. Dłużnicy często myślą, że są w sytuacji bez wyjścia, a takie myśli mogą się tragicznie skończyć. Dobrze, że pokazujesz, że jest rozwiązanie tej sytuacji w polskim prawie. Może trafi tu ktoś, kto bardzo będzie potrzebować takiej informacji.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Koncepcja Okiem Mamy i Dzieci , Blogger