07:25

Jak odpowiednio przygotować się do ciąży?

Dzień dobry Kochani, słyszeliście kiedyś takie powiedzenie,które używają często położnicy ,,Ciąża planowana to ciąża udana", powiem Wam, że jest w tym sporo prawdy, dlatego warto dobrze przygotować się do ciąży.
Na trzy miesiące przed poczęciem należy zrezygnować z ostrych diet odchudzających, ponieważ prowadzą one do tak zwanych niedoborów pokarmowych

  • Przyjrzyj się temu, jak się odżywacie - Ty i przyszły Tata. Czy dieta w ciąży jest ważna? Co warto jeść w ciąży, a czego nie? Oczywiście,że ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta. Nie chodzi o to, żeby całkiem rezygnować z przyjemności związanych z okazjonalnym łasuchowaniem, ale żeby nauczyć się myśleć o tym, co jemy i z uwagą wybierać produkty. Na pewno należy unikać wysoko przetworzonej żywności, czyli białego cukru i mąki, a także artykułów, w których znajduje się wiele konserwantów. Zdrowe odżywianie, wbrew częstym obawom, nie jest szczególnie drogie, powinno się bowiem opierać przede wszystkim na produktach z naszej strefy klimatycznej - jedz częściej ziemniaki, marchew, seler, kapustę, jabłka czy śliwki. Ważnym elementem zdrowej diety są kwasy omega-3, które znajdziesz głównie w rybach.Bądź w dobrej formie

Ciąża, jak sama nazwa wskazuje, stanowi dla kobiety "obciążenie", a sam poród to wysiłek porównywany nieraz do biegu maratońskiego. Łatwiej tym zadaniom podołać, kiedy się jest w dobrej formie. Trzeba jednak zadbać o nią już wcześniej i przyzwyczaić ciało do regularnych ćwiczeń. Wtedy gimnastykę, długie spacery czy pływanie będzie można spokojnie kontynuować w stanie odmiennym. 
  • Unormuj wagę ciała - zbyt obfite lub przeciwnie - bardzo filigranowe kształty - mogą utrudniać zajście w ciążę lub wpłynąć niekorzystnie na jej przebieg.


Zrezygnuj wraz z partnerem z używek 

Substancje te mają wpływ nie tylko na Ciebie i dziecko, ale również na jakość nasienia oraz możliwości prokreacyjne Twojego partnera.

Nawet pozornie niewinna kofeina może utrudniać zajście w ciążę i niekorzystnie wpływać na dziecko, na przykład zaburzając pracę jego serca.Przyjmuj witaminy i suplementy z rozsądkiem

Panuje powszechne przekonanie, że witaminy są zdrowe. W trosce o zdrowie swoje i przyszłego dziecka przyjmujemy więc dużo witamin w tabletkach. Tymczasem nadmiar witamin w tej postaci (w przeciwieństwie do naturalnych, znajdujących się w pożywieniu) może być szkodliwy dla naszego maleństwa.
  • Kilka miesięcy przed poczęciem, a potem w czasie ciąży, zażywaj kwas foliowy (w dawce 0,4 mg dziennie), który zapobiega wadom wrodzonym układu nerwowego u dziecka.
Wegetarianki dodatkowo muszą wspomagać się  wzbogacać preparatami żelaza i witamin B. 


I na koniec. Pamiętajcie, że zdrowy, wytrzymały organizm mamy, to wspaniała inwestycja w zdrowie dziecka, a także duże prawdopodobieństwo bezpiecznego porodu.

1 komentarz:

  1. Kwas foliowy jest bardzo ważny zawsze o nim pamiętałam przez wszystkimi ciążami. Świetny wpis :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Koncepcja Okiem Mamy i Dzieci , Blogger