01:22

Jak zagospodarować tunel foliowy w Naszym ogrodzie?Przy polskich anomaliach pogodowych sianie warzyw do gruntu najbezpieczniejsze jest pod koniec marca, a najlepiej na początku kwietnia. Boimy się porannych przymrozków, które najczęściej niszczą Nasze siewy. Osobiście nie wyobrażam sobie, abym zrezygnowała ze swojego ogródka oraz z naturalnych warzyw, ziół, zwłaszcza, gdy mieszkamy na wsi. Z racji tego że ostatniej wiosny nie mieliśmy kompletnie czasu na postawienie wymarzonej szklarni w której mogłabym wysiać już pod koniec lutego moje nasionka, zdecydowaliśmy się na tańsze i wygodniejsze rozwiązanie, czyli tunel foliowy, który stanie w moim ogrodzie w lutym.Na korzyść tunelu przemawia przede wszystkim to, że wykonano go z wytrzymałej folii, a nie ze szkła. Dzięki temu jest odporny na zniszczenie – np. podczas gradu. Folia, w przeciwieństwie do szkła, wymaga jednak wymienienia po kilku latach, gdyż z czasem może tracić swoje właściwości. Pomimo tego, tunel i tak jest opcją znacznie tańszą od szklarni. Poza tym można go postawić niemalże w każdym miejscu, bez względu na to, czy podłoże jest równe czy też na lekko pochyłe. Warto też wspomnieć o tym, że folia rozprasza światło znaczne lepiej niż szkło. W ten sposób ryzyko poparzenia roślin jest znacznie mniejsze.

Konstrukcja tunelu różni się od klasycznej szklarni też tym, że posiada mniej kratowań i szprosów. Efekt? Elementy rzucają mniej cienia, więc rośliny są lepiej nasłonecznione przez cały dzień. Tunel foliowy jest również bardziej mobilny. Możesz go łatwo złożyć, przenieść w inne miejsce i ponownie rozstawić. Sam montaż nie należy do trudnych i przypomina rozstawianie namiotu. Na stelaż nakładasz folię i przypinasz ją specjalnymi haczykami. Na koniec całość mocujesz do podłoża metalowymi spinkami.

Brzmi rewelacyjnie prawda?Jak zagospodarować tunel foliowy ?

Warto w pierwszej kolejności zająć się przygotowaniem odpowiedniej gleby pod Nasze warzywka. Otóż, aby plony miały doskonałe warunki glebowe, warto wcześniej ją użyźnić i wzbogacić o wartościowe substancje organiczne, na przykład za pomocą kompostu lub obornika. Tak przygotowana ziemia wraz z doskonałymi warunkami panującymi wewnątrz tuneli foliowych ogrodniczych, przyczyniają się do wzrostu zbiorów, ich ilości i jakości. Najlepiej sprawdzi się przy tym ziemia torfowa lub mieszanka z wysokim udziałem takiej ziemi. Podłoże w tunelu foliowym z uwagi na intensywną eksploatację, szybko jałowieje, dlatego co jakiś czas trzeba je wymienić. Warto dokładnie przekopać je przed sezonem upraw, wraz z zielonym nawozem. Tunel należy też wietrzyć, aby zapobiec rozwojowi szkodników i chorób.


Co wstawić do tunelu foliowego?

Większych rozmiarów tunel foliowy pozwala na wygodne jego zagospodarowanie z użyciem mebli, ułatwiających przesadzanie i pikowanie roślin. 
 Nie ma potrzeby wynosić sadzonek poza obręb folii, narażając je na zmienne warunki atmosferyczne, jakie mogą panować na zewnątrz. W tunelu foliowym można na stałe, pod ścianami, ustawić regały szklarniowe, na których będziemy ustawiać sadzonki przeznaczone do wsadzenia w glebę. Można zagospodarować powierzchnię folii ogrodowej ustawiając w niej półki, blaty, czy nawet stół. Łatwiej będzie nam wówczas trzymać rośliny uprawiane w pojemnikach. Regały z kilkoma półkami umożliwią ustawienie takich roślin jedna pod drugą i wykorzystanie do maksimum posiadanej przestrzeni.


Co uprawiać w małym tunelu foliowym?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli chcemy zoptymalizować przestrzeń, to warto wybierać rośliny, które mogą rosnąć obok siebie, stosując metodę uprawy współrzędnej. Jednak jeśli bierzemy pod uwagę te, które nam smakują (tak jak w moim przypadku), a mają odmienne wymagania, warto kupić lub zrobić stoły uprawowe, skrzynie ogrodnicze i powiesić doniczki, montując je do konstrukcji. Oczywiście można połączyć wspomniane wskazówki i pójść na kompromis, co także gwarantuje obfity i smaczny plon. To bardzo trafne gadżety,mój brat jest  ogrodnikiem i właśnie w ten sposób wykorzystuje przestrzeń swojej szklarni, prócz pomidorów które rosną spokojnie w gruncie.

 Jakie gatunki siać już w lutym?

Nasiona w szklarni można wysiewać w zasadzie przez cały luty, w tunelu zaleca się to robić pod koniec miesiąca. Osłony z folii pozostawia się do czasu, aż temperatura powietrza będzie oscylowała w granicach 10-12°C. Warzywa – to ważny okres na produkcję wczesnych odmian kapusty, kalarepy, kalafiora, pomidorów, papryki, cebuli, selera (korzeniowego i liściowego), pora, marchwi, szpinaku, karczocha, oberżyny i bobu. Zioła – bazylia, majeranek, rozmaryn, szałwia. Rośliny ozdobne – najczęściej w lutym wysiewa się heliotrop peruwiański, begonię stale kwitnącą, lobelię przylądkową, werbenę ogrodową, petunie, surfinie, lewkonię letnią, koleus, lwią paszczę, celozję, gazanię, cynie, orliki, ostróżki, paciorecznik, niecierpek, ostróżkę ogrodową i żeniszek meksykański.   

8 komentarzy:

 1. Taki tunel to świetna sprawa sama mam taki na swojej działce i zawsze wszystko bezproblemowo mi w nim rośnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś u nas w domu był takie tunel To było super swoje warzywa genialne

  OdpowiedzUsuń
 3. Przydal by się mi taki tunel, miałabym na niego plan idealny ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. O i mi przypomniałam cAs kupić nasionka i zacząć planować co w tym roku bedzie w tunelu u mnie dzieki

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj chciała bym mieć swój taki tunel- swoje własne warzywka to brzmi świetnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. na ogrodnictwie kompletnie się nie znam, a chciałabym. niestety pomimo tego, że mieszkam na wiosce zabitej dechami to nawet nie mam miejsca, aby cokolwiek wyhodować :( . taki tunel to byłoby coś, mieć swoje warzywa - mniam mniam :D

  OdpowiedzUsuń
 7. W sumie taki tunel to dobry pomysł na własne, świeże warzywka )

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak bym miała własną działeczkę to na pewno bym sobie taki mniejszy tunel postawiła. Już widzę te rzędy kiełkujących roślinek :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Koncepcja Okiem Mamy i Dzieci , Blogger