10:05

Jakie błedy popełniamy przy wyborze ubezpieczenia dla dzieci?
Najczęściej ubezpieczamy dzieci, wybierając ubezpieczenie proponowane przez dyrektora szkoły lub wychowawcę. Wiele osób nie ma świadomości tego, że wybór ubezpieczenia jest dobrowolny. Zawsze warto dowiedzieć się, co obejmuje dana polisa ubezpieczeniowa dla dziecka, którą proponuje szkoła, a jeśli jest niewystarczająca, samemu wybrać optymalne ubezpieczenie ukochanej pociechy.

Warto również zdać sobie sprawę, że polisy proponowane przez szkoły zwykle nie gwarantują wysokich odszkodowań. Wynika to z niskich stawek (kilkadziesiąt złotych rocznie), których kwoty są tak dopasowane, aby każdy rodzic mógł sobie pozwolić na ich opłacenie. Pragnąc zapewnić dziecku optymalne ubezpieczenie, warto samemu przejrzeć i porównać ze sobą oferty ubezpieczeń szkolnych NNW.


Szkolne NNW - sam zdecyduj, które wybrać
OT.

Na pewno przywiązujesz wagę do rzeczy, które kupujesz swojemu dziecku.
Dbasz o to by były bezpieczne, funkcjonalne i wysokiej jakości. Przede wszystkim liczy się dobro twojego dziecka, ale na uwadze masz również cenę, jaką musisz zapłacić za dany produkt. Tymi samymi zasadami powinieneś się kierować kupując dziecku ubezpieczenie.


Szkole często zależało, żebyś skorzystał z polisy, bo w zamian mogła liczyć na profity od ubezpieczyciela. Niestety przy wyborze oferty dobro dzieci nie zawsze było stawiane na pierwszym miejscu. Często liczyły się bonusy, jakie mogła otrzymać szkoła, a warunki ubezpieczenia miałeś okazję dokładnie poznać dopiero składając wniosek o wypłatę świadczenia. W licznych przypadkach mogło się to wiązać z mocnym rozczarowaniem, gdy rodzic dowiadywał się, że suma ubezpieczenia opiewała zaledwie na kilka tysięcy złotych, a odszkodowanie za bolesny uraz wynosi tylko kilkadziesiąt złotych. Co prawda, wpłacając składkę, mogłeś być przekonany, że spełniasz swój obowiązek lub po prostu nie chciałeś wchodzić w spór ze szkołą, jednak w praktyce ubezpieczenie takie nie spełniało swojego podstawowego zadania.


Na co zwrócić uwagę wybierając polisę NNW?


Wraz z rozwojem świadomości konsumenckiej i z wykorzystaniem najnowszych technologii, na rynku pojawiły się indywidualne ubezpieczenia NNW z szerokim zakresem, wysokimi sumami ubezpieczenia i ze składką niższą niż te dotychczas oferowane w szkole w postaci umowy grupowej. Czyli nie musisz się obawiać, że rezygnując z umowy grupowej, będziesz musiał drożej płacić. Wręcz przeciwnie!


Nie będziesz też musiał tracić czasu na wizytę w firmie ubezpieczeniowej, ponieważ polisę taką możesz zawrzeć przez Internet. Zrobisz to w wolnym czasie, z dowolnego miejsca i niezależnie od tego, czy masz pod ręką komputer czy urządzenie mobilne.


Ubezpieczając dziecko przede wszystkim nie powinieneś brać pierwszego lepszego ubezpieczenia. Masz prawo samodzielnie wybrać ubezpieczenie dla swojego dziecka kierując się oczekiwaniami, doświadczeniem i zasobnością portfela. Poświęć chwilę i wybierz najlepsze rozwiązanie – takie, które spełni twoje oczekiwanie i zabezpieczy potrzeby twojego dziecka.


Zanim wpłacisz składkę, powinieneś sprawdzić kilka podstawowych parametrów, które znajdziesz w OWU:

suma ubezpieczenia – to wartość, która decyduje o wysokości odszkodowania. Uszczerbek na zdrowiu określany jest procentowo i wyznacza jednocześnie procentową część sumy ubezpieczenia, która zostanie wypłacona twojemu dziecku. Suma ubezpieczenia wpływa co prawda na cenę polisy, jednak decyduje o wysokości świadczenia. Na przykład, jeśli za złamanie ręki towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci 3% sumy ubezpieczenia, to z polisy na 10 tys. złotych wysokość świadczenia wyniesie zaledwie 300 zł. Dzięki pięciokrotnie wyższej sumie ubezpieczenia twoje dziecko może otrzymać za taki uraz nawet 1,5 tys. złotych.
zakres ubezpieczenia – to określenie zdarzeń, za które zostanie wypłacone świadczenie. Oprócz śmierci i uszczerbku na zdrowiu w skutek nieszczęśliwego wypadku, towarzystwo ubezpieczeniowe może zapłacić również za pobyt w szpitalu na skutek NW, koszty leczenia i rehabilitacji, zakup protez lub poważne zachorowanie.
wykluczenia – to sytuacje, w których nie możesz liczyć na wypłatę z polisy. W przypadku ubezpieczeń dla dzieci i młodzieży może to być np. wyczynowe uprawianie sportu. Jeśli dziecko trenuje i bierze udział w zawodach, to może w ich czasie nie być objęte ochroną, a jeśli chciałbyś rozszerzyć zakres ubezpieczenia, to najprawdopodobniej będziesz musiał za nie dodatkowo zapłacić.
cena – przy tej samej cenie polisy mogą mieć zróżnicowaną sumę ubezpieczenia i zakres. Zastanów się, ile chcesz zapłacić i wybierz rozwiązanie, które zaoferuje ci najlepsze możliwości. Oznacza to, że w tym przypadku nie powinieneś oszczędzać. Cena najczęściej jest proporcjonalna do jakości ubezpieczenia, dlatego jeśli masz do wyboru kilka pakietów, to wybierz ten pełniejszy, to inwestycja w bezpieczeństwo twojej pociechy.

Mimo że umowy najczęściej są zawierane na początku roku szkolnego, to pamiętaj, że możesz to zrobić w dowolnym momencie. Zawierając polisę przez Internet masz możliwość łatwego sprawdzenia warunków umowy, procedury składania szkód oraz masz pełen dostęp do wszystkich informacji o produkcie. Równie łatwo opłacisz polisę, a wszelkie potwierdzenia dostaniesz na e-maila. I pamiętaj, sam decydujesz, jak chcesz wydać swoje pieniądze.

My znaleźliśmy już idealną ofertę w Port Broker. Zachęcam się do zapoznania z ofertą, iż jest bardzo korzystna.

Podstawowy błąd, jaki możecie popełnić, to kupno polisy bez sprawdzenia jej podstawowych parametrów i zapoznania się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Sytuacje tego typu często miały miejsce, gdy rodzice decydowali się na skorzystanie z oferty grupowej oferowanej przez szkołę. Zapewne doskonale pamiętasz pierwsze w nowym roku szkolnym zebrania z rodzicami, gdzie jedyny komunikat odnośnie ubezpieczenia to kwota, jaką należy wpłacić. Zdarzało się nawet, ze rodzice nie znali nazwy ubezpieczyciela, nie mówiąc już o zakresie czy OWU.
Kiedy szkoła lub przedszkole zaproponuje Ci ubezpieczenie, dowiedz się, co Ci przysługuje, jaka jest suma ubezpieczenia, jakie są wyłączenia, co realnie będzie Ci się należało w razie wypadku dziecka. A potem porównaj. Zobacz co możesz zyskać. Dobro dzieci i ich zdrowie jest dla nas przecież bezcenne

6 komentarzy:

Copyright © 2016 Koncepcja Okiem Mamy i Dzieci , Blogger