03:14

Chłopiec który przeżył Auschwitz - Tomasz Wandzel

 "Za domem rozciąga się las, na którego skraju znajduje się kilkanaście grobów żołnierzy radzieckich i polskich, zabitych w tej okolicy przez Niemców. Tam również czasami chodzimy na spacer. Za każdym razem patrzę z ciekawością na krzyże zrobione z dwóch gałęzi."


Choć książki historyczne nigdy nie były moją bajką, to jednak historie o tematyce obozowej są bliskie mojemu sercu. Dlatego też gdy otrzymałam propozycję zrecenzowania powieści „Chłopiec, który przeżył Auschwitz” nie wahałam się zbyt długo.
Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Grisza ma pięć lat, gdy razem z rodziną trafia do obozu. W obozie traci wszystkich, których kocha. Zostaje sam. Sam w miejscu, w którym żaden człowiek nie chciałby być. Przechodzi zapalenie płuc, dwa razy jest "pacjentem" doktora Mengele. Ale pomimo tego udaje mu się przeżyć i zapamiętać wszystko co działo się w obozie. Po latach postanowił podzielić się swoją historią. 
W historii tej przeplatają się momenty przepełnione bólem i cierpieniem z krótkimi chwilami tymczasowej radości, dzięki czemu ta książka nie przytłacza. Na kartkach tej historii przelane jest mnóstwo emocji. Czytelnik poznając tą opowieść, ze świadomością, że jej bohaterem jest zaledwie sześcioletni chłopiec jeszcze bardziej przeżywa tą historię i z pewnością może zostać w jego pamięci na dłużej.
Książkę czyta się szybko, napisana jest prostym językiem, a historia pędzi bardzo szybko. Przeskakujemy z jednego wydarzenia na drugie. Warto ją przeczytać, jeśli lubicie takie historie. 
Wojna dotyka każdego, niezależnie od wieku: dorosłych, ludzi starszych i dzieci…

2 komentarze:

  1. Trzeba pamiętać o historii w Auschwitz, czytać książki i wiedzę przekazywać młodszym pokoleniom...

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie ma bardziej prawdziwych książek jak te o wojnie. Tego tytułu jeszcze nie słyszałam

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Koncepcja Okiem Mamy i Dzieci , Blogger