03:45

TAJEMNICZY OGRÓD RECENZJA KSIĄŻKI

 ,,Drzwi w bluszczowej zasłonie otworzyły się z wolna i do ogrodu weszła kobieta. Weszła przy ostatnim wierszu ich śpiewu i stała, słuchając i przyglądając im się. Na ciemnym tle bluszczu, pośród plam słońca padającego na jej błękitną suknię przez gałęzie drzew. ze swą ładną, świeżą twarzą okraszoną miłym uśmiechem, wyglądała na ładnie kolorowany obrazek z jednej książki Colina."


,,Wiosna nie tylko budzi naturę do życia, ale niejednokrotnie roztapia lód w ludzkich sercach."


Książka jest klasyczną powieścią, która nie traci na wartości, mimo upływu lat. Frances Hodgson Burnett napisała powieść, którą bardzo dobrze się czyta. Autorka porusza w niej wielu trudnych tematów, takich jak niepełnosprawność, samotność, sieroctwo, porzucenie. W Tajemniczym ogrodzie wydanym przez Wydawnictwo Mg znajdziecie wiele pięknych ilustracji, które jeszcze bardziej uprzyjemnią wam czytanie. To klasyczna powieść, którą musicie przeczytać. Jeśli lubicie klasykę, to oczywiście nie zapominajcie o innych pozycjach, takich jak np Mali mężczyźni. Okładka jest przepiękna i świetnie będzie się prezentować na każdej półce biblioteczki.


Frances Hodgson Burnett znów bohaterami książki uczyniła dzieci skrzywdzone przez oschłość dorosłych. Mimo dostatku i luksusu ich życie jest puste i pozbawione sensu. Pierwszoplanową postacią w książce jest osierocona Mary Lennox, która wprost z egzotycznych Indii trafia pod opiekę jedynego wuja Archibalda Cravena. Dziewczynka początkowo nie wzbudza sympatii otoczenia, ale wkrótce niezwykle towarzyski gil i z pozoru nieprzyjemny ogrodnik rozpalają w dziewczynce uczucia, których nigdy nie zaznała. Marta, Dick i ich mama otaczają Mary troską,  a tajemniczy ogród roznieca w dziewczynce żądzę przygód. Gdy do tajemnicy sekretnego ogrodu dopuszczony zostanie kolejny mieszkaniec ogromnej posiadłości, zabawa nabierze rumieńców i szczypty magii. To osobliwe trio – Mary, Colin, Dick – obudzą do życia nie tylko otoczony ogromnym murem ogród, ale także przełamią własne bariery, zdobędą przyjaciół, zaczną odczuwać różnorodne emocje.


„Tajemniczy ogród” to fantastyczna opowieść o przyjaźni, miłości i wpływie drugiego człowieka na nasze życie. Ludzie, a zwłaszcza dzieci, potrzebują wiele troski i uwagi, by zapuścić korzenie i rozkwitnąć pełnym blaskiem – tak samo jak rośliny. Frances Hodgson Burnett stworzyła ponadczasową historię, ale aby w pełni zobaczyć wartość tej książki trzeba zwyczajnie dorosnąć. Dla dzieci będzie to fascynująca opowieść o przyjaźni. Dorośli znajdą tam więcej wymiarów życia i człowieczeństwa, dlatego polecam bez względu na metrykę.5 komentarzy:

 1. Jedna z moich ukochanych książek z dzieciństwa ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna wartościowa książka. Na dodatek graficznie piękne wydanie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubiłam tę książkę jako dziecko, z chęcią sobie odświeżę, dziękuję za przypomnienie. Masz piękne wydanie! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie bym przeczytała. Dawno nie sięgałam po takie książki

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Koncepcja Okiem Mamy i Dzieci , Blogger